Jak oceniasz nowy serwis?

Aparat słuchowy dla niemowlaków

Młody naukowiec, Maciej Kulesza pracujący w Katedrze Systemów Multimedialnych Wydziału Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej zaprojektował aparat słuchowy dla niemowlaków.

Aparat przeznaczony jest do korekcji wady słuchu sięgającej 60-70 decybeli. Ma on wspomagać niemowlęta w pierszych miesiącach ich życia. Jest to tym bardziej ważne, że w przypadku, gdy dziecko nie słyszy, nie rozwija się również jego ośrodek mowy.

W odróżnieniu od znanych na rynku aparatów umieszczanych wewnątrz ucha czy na zewnątrz małżowiny usznej, aparat skonstruowany przez naukowca ma być umieszczany w dziecięcym łóżeczku.
Aparat składa się z trzech części. Pierwsza to zespół mikrofonów montowany na ramie łóżeczka. Drugą jest właściwe urządzenie umieszczone gdzieś pod łóżeczkiem, w miejscu niedostępnym dla dziecka, a trzeci element aparatu słuchowego to niewielkie głośniki montowane wewnątrz łóżeczka w okolicy głowy dziecka, tak by dźwięk był emitowany w okolicy uszu.

Projekt zrealizowany został w bezpośredniej współpracy z warszawskim Instytutem Fizjologii i Patologii Słuchu.

Maciej Kulesza otrzymał już za swój aparat nagrodę na kongresie Audio Engineering Society, który odbył się na początku października 2006 w San Francisco.

Projekt ma szanse zostać wdrożony na rynek już za około 2 lata.


Realizacja: EuMedia, Hosting: V11.pl

Copyright 2006-2021 PCPR.info All right Reserved

stat4u