Jak oceniasz nowy serwis?





Dopłaty do pensji dla niepełnosprawnych
Firmy dostaną 0,6 mld zł więcej na dopłaty do pensji dla niepełnosprawnych

W 2010 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przekaże firmom ponad 581 mln zł więcej na dofinansowania pensji. Mniej pieniędzy z PFRON dostaną samorządy.

Wydatki i przychody PFRON

Firmy zatrudniające niepełnosprawnych pracowników otrzymają w przyszłym roku wyższe dofinansowania do ich wynagrodzeń. Wydatki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na ten cel wzrosną aż o 26 proc. Z projektu przyszłorocznego planu finansowego PFRON, jaki zawiera projekt ustawy budżetowej na 2010 rok, wynika, że fundusz wyda na dofinansowanie pensji 2,77 mld zł.

Wzrost nakładów jest konieczny, gdyż w przyszłym roku wzrasta kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę, które jest podstawą obliczania wysokości dofinansowania do pensji niepełnosprawnych pracowników (z 1276 do 1317 zł).

– Dodatkowo od przyszłego roku dofinansowania dla firm z otwartego rynku pracy mają być podwyższone do poziomu, jaki przysługuje zakładom pracy chronionej – tłumaczy Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

O 15 proc. zmniejszą się natomiast nakłady na rekompensatę dodatkowych kosztów zatrudnienia niepełnosprawnych, wypłacaną ZPChr. Ponad 2 tys. tego typu firm będzie musiało podzielić się kwotą 20 mln zł. Zdaniem POPON właśnie w przyszłym roku więcej zakładów może ubiegać się o taką pomoc.

– W tym roku nie składaliśmy wniosku w tej sprawie, bo nie można było uzyskać zwrotu takich kosztów poniesionych w pierwszym półroczu 2009 r. – mówi Włodzimierz Kabaciński, prezes Spółdzielni Inwalidów Jutrzenka z Krotoszyna, posiadającej status ZPChr.

Podkreśla, że spółdzielnia będzie ubiegać się o takie środki w przyszłym roku.

Z projektu planu finansowego wynika też, że w 2010 r. mniej środków z PFRON otrzymają samorządy. Na dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych, dopłatę do sprzętu rehabilitacyjnego oraz likwidację barier architektonicznych powiaty dostaną 618 mln zł, czyli o 79 mln zł mniej niż w tym roku.

– To niedobra wiadomość, bo zapotrzebowanie na taką pomoc jest coraz większe. Drugi rok z rzędu otrzymamy mniej pieniędzy na rehabilitację – mówi Rafał Walter, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Inowrocławiu.

Podkreśla, że już w tym roku powiat otrzymał o 1/3 mniej pieniędzy niż w roku 2008. Tymczasem tylko w pierwszym półroczu 2009 r. niepełnosprawni z powiatu inowrocławskiego złożyli więcej wniosków o dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych niż przez cały ubiegły rok oraz tyle samo wniosków o likwidację barier architektonicznych.


Realizacja: EuMedia, Hosting: V11.pl

Copyright 2006-2021 PCPR.info All right Reserved

stat4u