Jak oceniasz nowy serwis?

Kiedy musisz posłać sześciolatka do szkoły?
Od nowego roku szkolnego 2009/2010 do pierwszej klasy pójdą 6-latki. Ale nie wszystkie od razu. Dotąd do pierwszej klasy szły dopiero dzieci 7-letnie, po obowiązkowej rocznej tzw. zerówce (w szkole albo w przedszkolu). O obniżeniu wieku szkolnego zdecydował w ostatni piątek Sejm, przyjmując nowelizację ustawy oświatowej. Wejdzie ona w życie, jeśli zaakceptuje ją Senat.
W pierwszej klasie będą siedziały w ławkach obok 7-latków. A to dlatego, że przez trzy lata nadal będzie obowiązywała zasada, że naukę szkolną rozpoczyna się najpóźniej w wieku 7 lat (dzieci urodzone w latach 2002-05), a państwo pozwoli decydować rodzicom, czy posłać 6-letnie dziecko do pierwszej klasy (dzieci urodzone w latach 2003, 2004 i 2005).
Pierwszy pełny rocznik 6-latków (dzieci urodzone w roku 2006) pójdzie obowiązkowo do pierwszej klasy dopiero w 2012 roku.
Obniżenie wieku szkolnego nie wydłuży obowiązkowej edukacji. Nadal będzie sześcioklasowa szkoła podstawowa, trzyletnie gimnazjum i trzyletnim liceum albo czteroletnim technikum.
Także i dotychczas 6-latek mógł pójść do pierwszej klasy, ale rodzice musieli przedstawiać w szkole opinię pedagogiczno-psychologiczną o jego dojrzałości szkolnej. Po wejściu w życie nowej ustawy, od września 2009 r., taka opinia nie będzie potrzebna. Decyzję o posłaniu dziecka do szkoły podejmą rodzice.

Realizacja: EuMedia, Hosting: V11.pl

Copyright 2006-2021 PCPR.info All right Reserved

stat4u