Jak oceniasz nowy serwis?

Okulary z kamerą dla niewidomych

Naukowcy z Instytutu Elektoniki Politechniki Łódzkiej, pracują nad multimedialnym urządzeniem, które znacznie ułatwiłoby poruszanie się osobom niewidomym.

Urzadzenie nad którym pracują naukowcy, to specjalne okulary z zamontowanymi kamerami, dzięki którym niewidomy będzie poprzez specjalne sygnały informowany o preszkodzie, którą może napotkać na swojej drodze.
Sygnał bedzie różnił się w zależności od tego, w jakiej odległości od niewidomego będzie znajdowała się przeszkoda. Urządzenie ma również inaczej sygnalizować różne kształty i rodzaje napotykanych na drodze przedmiotów.
Twórcy planują, że okulary będą miały trzy metry zasięgu.
Sporą trudnością z jaką zmagają się naukowcy jest „przestronność dźwieków”, która pozwoliłaby niewidomemu od razu określić w jakiej odległości znajduje się obiekt.
Jest to o tyle trudne, że każda osoba w inny sposób odbiera dźwieki, co uzależnione jest od charakterystyki akustycznej głowy, zależącej głównie od kształtu małżowiny usznej, która u każdej osoby jest niepowtarzalna.
W chwili obecnej urzadzenie jest testowane. Jednak jak twierdzi kierownik projektu prof. Paweł Strumiłło, nawet jeśli urządzenie będzie powszechnie używane, nie zastąpi tradycyjnej „białej laski”, lecz jedynie będzie jej uzupełnieniem.

 


Realizacja: EuMedia, Hosting: V11.pl

Copyright 2006-2021 PCPR.info All right Reserved

stat4u