Jak oceniasz nowy serwis?

PFRON da mniej pieniędzy dla samorządów i na programy celowe
 
Mniej pieniędzy trafi w tym roku z PFRON-u do samorządów i na programy celowe; natomiast na dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych PFRON przeznaczy około 2 mld zł, a na refundację składek ubezpieczeniowych - 900 mln - poinformował we wtorek prezes PFRON Wojciech Skiba.

Taki podział środków wynika stąd, że budżet PFRON-u na rok 2009 jest mniejszy niż w roku minionym; dlatego w pierwszej kolejności Fundusz realizuje zadania ustawowe, a takimi są dopłata do wynagrodzeń niepełnosprawnych i refundacja składek ubezpieczeniowych.

Kwota miesięcznego dofinansowania wynosi maksymalnie 90 proc. faktycznie poniesionych miesięcznych kosztów płacy, a w przypadku pracodawcy wykonującego działalność gospodarczą - maksymalnie 75 proc.

Na wtorkowym spotkaniu przedstawicieli PFRON z dziennikarzami w Warszawie przypomniano, że uproszczono procedurę ubiegania się o dofinansowanie - zamiast dwóch formularzy, będzie stosowany jeden.

W roku ubiegłym do samorządów trafiło z Funduszu ok. 1,078 mld, w tym roku będzie to niespełna 800 mln. "Może uda się przesunąć jeszcze 100 mln na ten cel" - powiedział Skiba. Przypomniał, że PFRON apelował do samorządów, by przeznaczać te pieniądze na umożliwienie niepełnosprawnym podjęcie pracy czy nauki.

Pod koniec stycznia ma zostać ogłoszony nowy konkurs

PFRON prowadzi także 11 programów celowych, m.in. "Komputer dla Homera" (umożliwienie zakupu komputera dla osób niewidomych), "Student" (dofinansowanie edukacji niepełnosprawnych), "Uczeń na wsi" (dofinansowanie edukacji dzieci niepełnosprawnych), "Sprawny dojazd" (dofinansowanie do zakupu samochodu dla niepełnosprawnych).

Od 1 stycznia br. organizacje pozarządowe działające na rzecz osób niepełnosprawnych, mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach tzw. systemu zadań, związanych z rehabilitacją zawodową i społeczną. Zadania te są zlecane przez PFRON lub samorząd województwa lub powiatu.

Dotychczas na konkurs dla organizacji pozarządowych na realizację tych zadań wpłynęło blisko 550 wniosków na ponad 900 zadań; pozytywnie oceniono wnioski na blisko 680 zadań z zakresu rehabilitacji na łączną kwotę 170 mln zł. Teraz wnioski te rozpatrywane są pod względem formalnym. Pod koniec stycznia ma zostać ogłoszony nowy konkurs. Kwota przeznaczona na realizację zadań z zakresu rehabilitacji ma wynieść ok. 50 mln zł.

Źródło: PAP

Realizacja: EuMedia, Hosting: V11.pl

Copyright 2006-2021 PCPR.info All right Reserved

stat4u