Jak oceniasz nowy serwis?

Prezes ZUS: usuniemy bariery


Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Wypych zobowiązał dyrektorów oddziałów wojewódzkich do przedstawienia planu usunięcia barier architektonicznych we wszystkich placówkach. To część realizowanej właśnie polityki działań na rzecz osób niepełnosprawnych.

Prezes ZUS chce, aby wszystkie budynki należące do Zakładu zostały w możliwie najkrótszym czasie przystosowane do poruszania się osób niepełnosprawnych ruchowo. Tam, gdzie ich brakuje, trzeba zbudować podjazdy, windy, zmodernizować sanitariaty.

Paweł Wypych zaczął od własnego podwórka. W Centrali ZUS przy ulicy Czerniakowskiej w Warszawie wreszcie pojawiła się toaleta przystosowana dla osób niepełnosprawnych.

Usunięcie barier architektonicznych to ogromne przedsięwzięcie. Koszty tej operacji szacowane są na ponad 60 milionów złotych. Dlatego program musi być rozłożony na kilka lat.

- Dyrektorzy oddziałów zostali zobligowani do przedstawienia realistycznego, ale jednocześnie priorytetowego programu inwestycyjnego. Osobiście dopilnuję, aby był on realizowany - mówi Paweł Wypych.

Likwidacja barier architektonicznych ma otworzyć placówki ZUS dla petentów, ale także umożliwić zatrudnianie osób niepełnosprawnych.

- ZUS z założenia jest instytucją solidarności społecznej. Chcemy ten ideał realizować także w naszej codziennej praktyce. Zawodowa integracja osób niepełnosprawnych to jednak nie tylko kwestia ideałów, ale i myślenia praktycznego. Wiem, że osoby niepełnosprawne to w przeważającej większości bardzo zaangażowani, sumienni i koleżeńscy pracownicy - podkreśla Paweł Wypych.

Polityka na rzecz osób niepełnosprawnych nie ogranicza się do usuwania barier architektonicznych. W jej ramach prowadzone są m.in. kursy języka migowego dla zatrudnionych w Zakładzie, umożliwiające komunikację z niesłyszącymi. Pracownicy sal obsługi klienta będą także szkoleni w zakresie umiejętności interpersonalnych. - Zadbamy o dostępność ZUS nie tylko dla osób niepełnosprawnych ruchowo, ale i tych niesłyszących i niewidzących - podkreśla rzecznik prasowy ZUS Jacek Dziekan.


Realizacja: EuMedia, Hosting: V11.pl

Copyright 2006-2021 PCPR.info All right Reserved

stat4u