Jak oceniasz nowy serwis?

Prezydent Lech Kaczyński nie żyje
Prezydencki samolot rozbił się w Smoleńsku

Prezydent Lech Kaczyński nie żyje

Rządowy Tu-154 z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, jego żoną Marią oraz gośćmi, którzy jechali na uroczystości w Katyniu, rozbił się z powodu gęstej mgły. Wszystko wskazuje na to, że prezydencka para nie żyje - poinformował rzecznik MSZ. Nikt nie przeżył katastrofy. Na pokładzie były 132 osoby. Informację o śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii Kaczyńskiej potwierdził wiceszef prezydenckiej kancelarii Jacek Sasin.
zdj
Przed lotniskiem obecni są polscy dziennikarze. Nie zostali dopuszczeni do miejsca katastrofy. Na miejscu pracują służby ratownicze. Nad lotniskiem wciąż unosi się mgła.

Podczas lądowania samolot z prezydentem Polski nie doleciał do pasa, zaczepił o wierzchołki drzew, spadł na ziemię i rozpadł się na części – poinformował gubernator obwodu smoleńskiego. 

Rzecznik MSZ Piotr Paszkowski powiedział, że prezydencki samolot rozbił się 1,5 km od wojskowego lotniska w Smoleńsku. 

Według programu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, na liście pasażerów prezydenckiego samolotu TU-154 powinni znajdować się: Lech Kaczyński, Maria Kaczyńska, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, Jerzy Szmajdziński, Władysław Stasiak, Aleksander Szczygło, Paweł Wypych, Mariusz Handzlik, Andrzej Kremer, szef sztabu generalnego WP gen. Franciszek Gągor, Andrzej Przewoźnik, Grzeogrz Dolniak, Przemysław Gosiewski, Zbigniew Wassermann, Janusz Kochanowski, Sławomir Skrzypek, Janusz Kurtyka, bp Tadeusz Płoski.
img
Według rzecznika do katastrofy doszło podczas mgły. Samolot Tu-154 miał problemy z lądowaniem. Piloci poderwali samolot w powietrze. Maszyna zahaczyła o drzewa, spadła na ziemię i zapaliła się. Ogień ugaszono. 

Według Paszkowskiego, maszyna była sprawdzana przed startem i nie było żadnych problemów technicznych. 

Rodziny ofiar zbrodni katyńskiej, zgromadzone na Cmentarzu Wojennym w Katyniu, modlą się za pasażerów prezydenckiego samolotu, który rozbił się na lotnisku w Smoleńsku. Kiedy zebranych poinformowano o sytuacji przez megafony, na cmentarzu zapadła cisza, potem uczestnicy uroczystości zaczęli się modlić.

Źródło: TVP Info, PAP, IAR

Realizacja: EuMedia, Hosting: V11.pl

Copyright 2006-2021 PCPR.info All right Reserved

stat4u