Jak oceniasz nowy serwis?

Rekompensaty za wcześniejszą emeryturę
     Od stycznia 2009 roku mamy nową ustawę o emeryturach pomostowych. Ograniczyła ona zakres przywilejów emerytalnych. Według szacunków ekspertów ponad 750 tys. osób straciło prawo do wcześniejszej emerytury. Teraz będą musiały pracować do osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego (60 lat kobiety/65 lat mężczyźni).
Utratę przywileju przechodzenia na wcześniejszą emeryturę ma - chociaż częściowo - wynagrodzić nowy przepis o rekompensatach. Wprowadzono go do Ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych, która właśnie obowiązuje od początku roku (Dziennik Ustaw nr 237 poz. 1656).
     Rekompensata to nie są pieniądze, które moglibyśmy jednorazowo odebrać, wypłacić w dowolnym momencie i wydać, na co chcemy. To specjalny dodatek (forma "odszkodowania"), który będzie doliczony do naszego kapitału początkowego.
 Wysokość rekompensaty zależy od:
•    w jakim wieku przejdziemy na emeryturę;
•    od wysokości zgromadzonych składek na naszym indywidualnym koncie;
•    od kapitału początkowego (jest corocznie waloryzowany tak samo jak składki - wskaźnik tej waloryzacji ogłasza minister pracy); oraz od
•    przewidywanego dalszego trwania życia (ogłasza GUS w "tablicach średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn").
     Bardzo ważne! Rekompensata będzie liczona tylko na wniosek ubezpieczonego. To znaczy, że musimy o to sami wystąpić. Nie ma specjalnych dodatkowych druków o rekompensatę, ale na wniosku o emeryturę musimy zakreślić punkt "wraz z rekompensatą". Dokumenty składamy w naszym oddziale ZUS, a on je przekaże do jednego z 12 oddziałów wyznaczonych do szacowania rekompensat.


Realizacja: EuMedia, Hosting: V11.pl

Copyright 2006-2021 PCPR.info All right Reserved

stat4u