Jak oceniasz nowy serwis?

Szczepienia przeciw pneumokokom
Wiceminister zdrowia Marek Twardowski informuje, że wprowadzenie obowiązkowych szczepień przeciwko pneumokokom dla wszystkich dzieci poniżej drugiego roku życia to priorytet resortu zdrowia. Jest to zgodne z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która chciałaby wprowadzić szczepienia przeciwko pneumokokom do narodowych programów szczepień. Pneumokoki są bakteriami chorobotwórczymi, które mogą atakować różne narządy człowieka i być przyczyną poważnych chorób, m.in. zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia płuc. Mogą również wywoływać mniej poważne choroby, które często występują, np. zapalenia: ucha środkowego, zatok i oskrzeli.

Ministerstwo Zdrowia chciałoby jak najszybciej wprowadzić powszechne szczepienia przeciwko pneumokokom. Jednak ze względów finansowych w tym roku może być to niemożliwe.

W październiku 2008 roku resort zdrowia wprowadził szczepienia przeciwko pneumokokom oraz przeciwko ospie wietrznej dla dzieci z grup ryzyka. Szczepienia przeciwko pneumokokom są rekomendowane również przez polskich specjalistów. Są one bardzo skuteczne i wpływają na zmniejszenie zachorowalności na inne choroby infekcyjne.

Pediatryczny Zespół Ekspertów, który w tej sprawie doradza ministrowi zdrowia, chciałby również wprowadzić powszechne szczepienia przeciwko ospie wietrznej, grypie w grupie ryzyka, meningokokom oraz rotawirusowi w wybranych grupach wiekowych oraz szczepienia przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). .

W tym roku na obowiązkowe, bezpłatne szczepienia (uwzględnione w kalendarzu szczepień) dzieci resort zdrowia przeznaczy 59 mln zł czyli o 10 mln zł mniej niż w 2008 roku.

Andrzej Wojtyła, główny inspektor sanitarny uspokaja, że jeśli zabraknie pieniędzy, to zostaną na to przeznaczone dodatkowe środki z rezerwy budżetowej. GIS ma również szczepionki z ubiegłego roku.

Realizacja: EuMedia, Hosting: V11.pl

Copyright 2006-2021 PCPR.info All right Reserved

stat4u