Jak oceniasz nowy serwis?

W Brazylii powstał pierwszy katolicki wirtualny słownik migowyW Brazylii powstał pierwszy katolicki wirtualny słownik migowy. Jego głównym celem jest stworzenie elektronicznej bazy języka migowego, zorientowanej na pojęcia chrześcijańskie.

Od soboty 15 grudnia wchodząc na stronę www.surdosonline.br każdy będzie mógł używać słownika zawierającego m.in. filmy z symbolami liturgicznymi. Natomiast w pierwszym kwartale 2008 r. słownik będzie można kupić na CD. Znajdzie się tam zbiór słów, nazw, wyrażeń i modlitw w języku portugalskim i migowym. Będzie on mógł być używany jako odnośnik zarówno dla tłumaczy świeckich jak i duchownych pracujących z głuchoniemymi.

"Jest to nowa inicjatywa w Brazylii, kto wie czy nie na świecie. Dzięki niej duszpasterstwo głuchoniemych będzie mogło jeszcze bardziej przybliżyć się do swojego głównego celu, jakim jest całkowite włączenie niepełnosprawnych słuchowo w wyzwoleńczą drogę Kościoła katolickiego" - mówi Rogerio Goncalves dos Santos, który od siedmiu lat prowadzi prace nad językiem portugalskim i językiem migowym.

Słownik został stworzony przez duszpasterstwo głuchoniemych przy parafii św. Józefa Robotnika w São José dos Campos. Z ramienia Kościoła czuwa nad nim m.in. ks. Wilson Czaia, sam będący głuchoniemym.

 

Źródło: Niedziela

 

<<< Cofnij...

 
Realizacja: EuMedia, Hosting: V11.pl

Copyright 2006-2021 PCPR.info All right Reserved

stat4u