Jak oceniasz nowy serwis?

Wprowadzą nowe orzeczenia dotyczące niepełnosprawności

 

Z projektu rozporządzenia Komisji Europejskiej wynika, że niepełnosprawność musi być określana procentowo. Jeśli rozporządzenie wejdzie w życie w Polsce, 180 tysięcy pracowników zakładów pracy chronionej, bedzie musiało starać się o nowe orzeczenia dotyczące niepełnosprawnosci.

Reforma systemu orzekania o niepełnosprawnosci jest w naszym kraju zapowiadana już od dłuższego czasu. Jednak jak pisze Gazeta Prawna - Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wstrzymywało się jednak z podjęciem konkretnych kroków aż do momentu ustalenia przez UE nowych zasad świadczenia publicznej pomocy dla pracodawców zatrudniających niepełnosprawnych. Bruksela zdecydowała, że niepełnosprawność osób zatrudnionych na chronionym rynku pracy musi być określana w formie procentów, a nie np. stopnia niepełnosprawności (tak jak w Polsce). Rząd powinien teraz pójść za ciosem i z błogosławieństwem Wspólnoty wprowadzić jednolity system orzecznictwa dla wszystkich niepełnosprawnych, a nie tylko tych, którzy pracują. Dzięki temu nie będą oni musieli starać się o odrębne dokumenty, po to by móc się uczyć, podjąć pracę lub wyjechać do sanatorium - czytamy w dzisiejszej Gazecie Prawnej.

Jeśli w drugiej połowie 2008 roku rozporządzenie wejdzie w życie w Polsce, funkcjonujący dotychczas w naszym kraju system orzekania o stopniu niepełnosprawności i niezdolności do pracy, zostanie zastąpiony orzekaniem niepełnosprawności na zasadzie procentów.

 

Źródło: Gazeta Prawna

 


Realizacja: EuMedia, Hosting: V11.pl

Copyright 2006-2021 PCPR.info All right Reserved

stat4u